وکیل پایه 1 یک شهر صدرا

با توجه به موارد فوق که ذکر شد اینگونه برداشت می‌شود که محاسبه جریمه تخلفات ساختمانی طبق ماده  ۱۰۰ شهرداری بسیار آسان است اما باید توجه داشت در خصوص اراضی وسیع و پروژه های ساختمانی کلان محاسبه و قیمت گذاری درست در مقدار مبلغ جریمه تاثیر بسزایی دارد.
به همین دلیل بهتر است در چنین شرایطی از یک وکیل ماده 100 شهرداری مجرب استفاده کرد تا از ضررهای مالی جبران‌ناپذیر جلوگیری کند البته این در شرایطی است که دستور به حکم تخریب داده نشده باشد.
لازم به ذکر است در برخی از عملیات‌های ساختمانی عظیم اگر حکم تخریب صادر شود ضررهای مالی هنگفتی به سرمایه‌گذار و سازنده وارد میگردد پس در چنین شرایطی وکیل ماده 100 شهرداری می تواند از این گونه ضررهای مالی پیشگیری کند.
از آنجا که وکیل ماده 100 شهرداری تجربیات بسیاری در این خصوص دارد می‌تواند به صورت همه‌جانبه از حقوق موکل خود دفاع کند و از صدور حکم تخریب جلوگیری کند

شرکت مشاورین پایا برج با تکیه بر سابقه و تجربه فراوان در حوزه املاک و مستغلات و با بهره گیری از حقوقدانان متخصص در حوزه اراضی ، املاک و شهرداری با سوابق کاری و اجرایی موفق نسبت به مسائل، ضوابط، مقررات و راهکارهای عملیاتی تشکیل گردیده و خدمات حقوقی (مشاوره ، وکالت ، داوری و …) را با محوریت عنوانی زیر ارائه می نماید انواع خدمات حقوقی و ثبتی از جمله تهیه و تدوین و تنظیم قرارداد های مورد نیاز در حوزه خرید، فروش، مشارکت، اجاره، احداث و … و همچنین پیگیری و طرح دعاوی مرتبط با امور ثبتی، ملکی، اراضی امور موقوفه، شهرداری، زمین شهری و اقدامات مربوط به تفکیک و افراز در مراجع ذیصلاح را به شکل تخصصی و حرفه ای توسط کادر مجرب حقوقی خود، عهده دار می باشد.وکیل پایه 1 یک شهر صدرا
مشکلات حقوقی شهرداری را به ما بسپارید.

کمسیون ماده 100 ، 5 ، 77 و 55 تخصص ما است.

خدمات قابل ارائه:

وکیل متخصص در امور ملکی و پایان کار

نظارت بر تنظیم قراردادهای حوزه ملک و مسکن وکیل ملک

مشاوره حقوقی املاک توسط وکیل ملکی

استعلام از مراجع ذی صلاح و مشاوره حقوقی ملکی

مرجع داوری توسط وکیل دعاوی ملکی

برای مشاوره با وکیل پایه 1 یک شهر صدرا تماس بگیرید.

اگر در پرونده های حقوقی زمین و املاک و مستغلات مشکل داریم حتماً با وکیل متخصص ملکی مشاوره کنید.

 

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری یکی از مواد قانون شهرداری هاست که مربوط به تخلفات ساختمانی و عواقب و جریمه‌های اینگونه تخلفات(نوسازی و تعمیرات) است.

طبق این ماده مالکین اراضی و املاک باید قبل از هرگونه عمل عمرانی مانند نوسازی و تعمیرات، تفکیک اراضی و شروع ساخت از شهرداری پروانه ساخت دریافت کنند و شهرداری می‌تواند از هرگونه عملیات ساختمانی بدون مجوز جلوگیری کند.

این ماده شامل تبصره هایی است که به اختصار توضیح داده می شود:

1. طبق تبصره ۱ این ماده در مواردی که اصول شهرداری رعایت نشده باشد و یا بدون مجوز ساخته شده باشد و یا منطبق با پروانه ساخت نباشد شهرداری مهلتی جهت ارائه توضیحات می‌دهد و سپس حکم تخریب یا عدم تخریب می‌دهد.
در صورت حکم تخریب( قلع) شهرداری مستقیماً اقدام کرده و هزینه‌های حاصل از آن را مالک باید بپردازد.

ماده صددرخصوص اضافه بنا:

2. در تبصره شماره ۲ ذکر شده اگر اضافه بنایی نسبت به مجوز ساخت مشاهده شود کمیسیون شهرداری می تواند حکم تخریب یا عدم تخریب دهد.
در صورت حکم عدم تخریب مالک مکلف به پرداخت جریمه است که میزان آن برای بنای مسکونی برابر با حداقل یک دوم(2/1) ارزش هر متر مربع و حداکثر سه برابر ارزش هر متر مربع اضافه بناست.

درخصوص اضافه بنای تجاری:

3. در تبصره شماره ۳ این رو رویه برای بنای تجاری اداری و صنعتی حداقل دو برابر ارزش هر متر و حداکثر چهار برابر ارزش معاملاتی هر متر مربع است که در صورت عدم پرداخت جریمه شهرداری درخواست رای تخریب می‌کند.

در صورت ساخت بدون مجوز:

4. در تبصره ۴ ذکر شده است هرگاه بنایی مطابق اصول فنی و بهداشتی ساخته شده باشد اما اقدام به اخذ جواز ساختمان صورت نگرفته باشد شهرداری برای صدور برگه پایان کار مالک را موظف به پرداخت جریمه که مقدار آن بر اساس و به ازای هر متر مربع بنا بدون مجوز یک دهم(10/1) ارزش معاملاتی آن و اگر ارزش سرقفلی داشته باشد یک پنجم(5/1) ارزش سرقفلی آن. بنا بر این که هر کدام مبلغ بیشتری باشد.

در خصوص عدم احداث یا تغییر کاربری فضای پارکینگ:

5. در تبصره شماره ۵ آمده است که در صورت عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن آن شهرداری با توجه به موقعیت مکانی و نوع استفاده از فضای آن مثال:( استفاده از فضای پارکینگ به عنوان یک واحد و یا یک مغازه).
مالک را به پرداخت جریمه حداقل یک برابر و حداکثر دو برابر ارزش ساختمان برای هر متر مربع فضای از بین رفته موظف می‌کند.

در خصوص اصلاح اراضی و معابر:

6. تبصره شماره ۶ در رابطه با اصلاحات شهرداری در خصوص معابر است که در آن مالکین موظفند این اصلاحات را هنگام نوسازی اعمال کنند و در صورت عدم اعمال شهرداری می‌تواند مانع ادامه عملیات ساخت شود.

در خصوص وظایف مهندسین ناظر:

7. در خصوص مهندسین ناظر در تبصره ۷ مواردی ذکر شده است مبنی بر این که مهندسین ناظر مکلف است نسبت به اجرای دقیق عملیات ساختمان مطابق پروانه ساخت، نقشه و محاسبات فنی و مستمراً نظارت کنند و در پایان کار مطابق آن گواهی دهند.
در صورت تخلف مهندس ناظر:
در صورت تخلفات مهندسین شهرداری به وسیله نظام معماری و ساختمانی مهندس خاطی را از ۶ ماه تا سه سال از کار محروم کند و در این مدت شهرداری وظیفه نظارت را برعهده دارد.